O firmie

Zakład dziewiarski SUN OF GABA został założony i zarejestrowany przez Dariusza i Barbarę Gajewskich w 1990 roku. Do tej pory jest w 100% własnością swoich założycieli. Już w roku 1991 występ na Targach Mody w Poznaniu pozwolił firmie od razu zająć ważne miejsce na polskim rynku odzieżowym.


Początki


Lata 1990 – 92 należały w Polsce do bardzo trudnych, szczególnie dla producentów tekstyliów. Przyczyną był ogromny napływ odzieży importowanej z takich państw jak Turcja, Tajlandia, Korea i inne. Ta sytuacja była spowodowana uwolnieniem rynku po upadku komunizmu, dodatkowym utrudnieniem było powszechne przekonanie o niskiej jakości polskich wyrobów. Konkurencja produktów ze środkowego i dalekiego wschodu była tak silna, że doprowadziła wiele przedsiębiorstw do upadku bądź zmusiła do zmiany profilu produkcji. W takim właśnie otoczeniu powstawała SUN OF GABA. Pierwsze maszyny firmy nadawały się bardziej do domowej, rodzinnej produkcji, były nimi Passap Electronic 6000 kupione w Szwajcarii. Początkowo, przedsiębiorstwo zakupiło pięć takich maszyn i produkowało, co wydaje się niewiarygodne, 8.000 sztuk miesięcznie. Zespół tworzący to niewielkie przedsiębiorstwo pracował bardzo często 24 godziny na dobę także w soboty i niedziele. Firmie udało się stworzyć kilka modeli swetrów, które cieszyły się nadzwyczajnym uznaniem swoich klientów. Nieprawdopodobne wydaje się to, że produkowano te same modele swetrów przez przeszło dwa lata, zmieniając tylko kolory, długości i kilka innych detali. Odbiorcami najczęściej byli przedsiębiorcy handlujący na targowiskach położonych na granicy polsko-niemieckiej.

Punktem zwrotnym w historii firmy SUN OF GABA było spotkanie na Targach Poznańskich z  prezesem włoskiej firmy CALOSCI srl. Włosi wystawiali tam przemysłowe maszyny dziewiarskie Protti. SUN OF GABA kupiła kilka używanych maszyn, co okazało się znaczącym krokiem w rozwoju firmy.  


Dzisiaj


Efektem poczynionych kroków jest powstanie własnej sieci sklepów w największych miastach Polski. Sieć powstaje w oparciu o umowy franchisingowe. Pierwszy sklep tego typu został otwarty w Olsztynie, w którym są sprzedawane wyroby wyłącznie naszej firmy. Obroty i stany magazynowe salonów są kontrolowane elektronicznie, co pozwala na bardzo szybką reakcję na zmiany w tendencjach popytu. Udaje nam się utrzymywać zaopatrzenie w poszczególnych salonach na poziomie 800 do 1.000 sztuk.

Dalszym korzystnym efektem naszej pracy jest osiągnięcie grupy ponad 100 stałych partnerów handlowych zapewniających nam warunki stabilnej pracy i kreujących wizerunek naszego przedsiębiorstwa niemal we wszystkich regionach Polski.

Koncentracja sił na krajowym rynku odbiła się spadkiem eksportu do 17 % udziału sprzedaży. Jednak w ostatnim czasie SUN OF GABA, miedzy innymi dzięki wsparciu funduszami pomocowymi Wspólnot Europejskich ponownie rozpoczęła promocję na światowych rynkach. Szczególnie interesuje nas znalezienie wyspecjalizowanych agentów, przedstawicieli handlowych, którym moglibyśmy powierzyć prezentowanie  kolekcji i reprezentowanie naszych interesów w poszczególnych krajach. Mając za sobą znakomitą szkołę dotyczącą wymagań jakościowych od takich klientów jak KAUFHOFF czy JEGGER czujemy się doskonale przygotowani do rywalizacji poza granicami kraju.

Nasz personel


Znamiennym jest fakt, że w początkowej fazie rozwoju naszego przedsiębiorstwa nie było nikogo z przygotowaniem zawodowym ani z praktycznym doświadczeniem. Sami zdobywaliśmy trudną sztukę dziewiarstwa. Nasz czterdziestoosobowy młody zespół ciężko pracował, osiągając znakomity postęp w doskonaleniu umiejętności w poszerzaniu wiedzy zawodowej. Dzisiaj nasz personel jest bardzo świadomy tego, co robimy i do czego dążymy. Niektórzy nasi pracownicy kilka lat temu byli bezrobotnymi lub mieli raczej mało satysfakcjonującą pracę, dziś znakomicie się realizują w tym, co robią. Część pracowników spędziła kilka tygodni we Włoszech na Capri, i w Reutlingen w Niemczech  ucząc się sztuki dziewiarskiej. Mimo sezonowości naszej produkcji, a także niekorzystnych zmian na rynku odzieżowym udaje nam się utrzymać zatrudnienie na stałym poziomie. Większość pracowników zatrudnionych w chwili powstawania firmy jest z nami do dziś służąc swoim doświadczeniem i wiedzą młodszym adeptom sztuki dziewiarskiej. Miła atmosfera panująca w zgranym zespole ułatwia mobilizację w okresach spiętrzenia zamówień i łagodzi napięcia wynikające z okresowych zastojów.

Organizacja produkcji  

 
Chociaż mamy świadomość jak są zorganizowane firmy dziewiarskie we Włoszech, specjalizujące się na wybranym etapie produkcji, nie mogliśmy pozwolić sobie na taki typ organizacji.. Nasze przedsiębiorstwo produkuje artykuł od A do Z , zaczynając od zaprojektowania nowego modelu po dzianie, szycie, kontrolę aż do pakowania, wszystko pod jednym dachem, wszystko pod naszą kontrolą. Taka organizacja pozwala nam natychmiast reagować na występujące problemy na każdym etapie procesu produkcyjnego. Jaka z tego korzyść? Tylko 0,03 % reklamacji.

Co produkujemy


Przedsiębiorstwo SUN OF GABA jest wyspecjalizowane w produkcji damskiej i dziewczęcej odzieży z dzianin. Wszystkie wyroby: swetry, topy, tuniki, kamizelki, płaszcze, suknie, spódnice, legginsy, blezery, czapki, szale itd. powstają na płaskich maszynach dziewiarskich. Wszystkie wyroby w pełnym zakresie rozmiarów i kolorów. Możemy oczywiście na specjalne zamówienie klienta i zgodnie z jego projektem produkować swetry męskie. W swojej ofercie nie mamy jednak męskich wyrobów.

Kolekcje


Firma posiada 3 zarejestrowane marki:Sun of Gaba    

Pierwszy zarejestrowany znak. Wyroby oznaczane tym znakiem są adresowane do szerokiego kręgu odbiorców. Dotyczy to przede wszystkim swetrów. Cechują się umiarkowaną ceną, niezbyt wyszukanymi surowcami - większy udział procentowy akrylu. Nie wszystkie modele powstają w systemie fully fashion. Wzory powtarzają się przez wiele sezonów. Nie ma ograniczeń ilościowych.Classic Sun of Gaba   

Kolejny zarejestrowany znak, oczko w głowie przedsiębiorstwa, linia na której skupiają uwagę nasi projektanci. Odbiorcą jest dojrzała kobieta, ceniąca prostotę, elegancję i wygodę. Rzeczy produkowane są z wyszukanej przędzy najczęściej renomowanych firm włoskich. Kolekcja zawiera od 80 do 160 modeli, obejmujących pełny zestaw wyrobów, które pozwalają na tworzenie kompletów, łącznie z szalem i czapką. Mimo nacisków klientów serie są ściśle limitowane.Igaa Young Fashion   


Zarejestrowany w 1997 roku znak oznacza kolekcję dla nastolatek. Pomysł powstania tego znaku zrodził się pod wpływem zdobytych doświadczeń podczas współpracy z Domem KAUFHOFF. Kolekcja młodzieżowa znalazła spore uznanie u naszych odbiorców, jednak istniała tylko 2 lata. Ze względu na świetne wyniki głównej naszej linii Classic i braku mocy przerobowej zaniechaliśmy czasowo jej prezentację.  

Podsumowanie


Podsumowując, możemy powiedzieć, że SUN OF GABA ze swoją własną siecią licencjonowanych sklepów zalicza się dzisiaj do grona najlepiej znanych polskich przedsiębiorstw w branży dziewiarskiej. Autentycznym sukcesem firmy jest fakt, że znaczna część kontraktów eksportowych jest realizowana ze znakami handlowymi przedsiębiorstwa.

 

Niniejszy dokument powstał przy wsparciu finansowym Wspólnot Europejskich. Poglądy w nim wyrażone są poglądami przedsiębiorstwa SUN OF GABA i dlatego też w żadnym wypadku nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko Wspólnot Europejskich.